Aikido - jest japońską sztuką walki. Aikido jest stosunkowo młodą sztuką walki- powstała w japonii przed II wojną światową, lecz w ciągu tego okresu czasu stała sie bardzo popularna.      Esencją aikido są sztuki walki studiowane przez twórcę aikido Morihei Ueshiba (1883-1969), który uzyskał certyfikaty 32 japońskich sztuk walki. Największy wpływ na obecny kształt aikido ma studiowane przez Morihei Ueshiba daito ryu aiki-jujutsu. W tej właśnie sztuce walki znajdujemy genezę wielu technik aikido (oczywiście zmodyfikowanych).
     Istotę aikido oddaje sama nazwa na którą składają się sylaby:

aikido

Ai- oznaczajacą harmonię, zgodność ze środowiskiem, otaczającym nas wszechświatem;


 

Ki- oznaczająca ducha, siłę wewnetrzną, która istnieje w każdym z nas;


 

Do- oznaczajaca drogę, prowadzącą do doskonałości, do harmonii, ciągłego rozwoju.

 
      Całość zwrotu można tłumaczyć jako "drogę, którą podążamy aby osiągnąć doskonałość" oraz harmonię, rozumianą jako "wchłonięcie" ataku, zgranie, koordynację z atakującym. 
      Aikido jest sztuką walki bardzo bogatą w techniki na którą składają się rzuty, dźwignie, ćwiczenia z drewnianym mieczem (bokken), kijem (jo) i nożem (tanto) oraz różne kombinacje i warianty tych ćwiczeń (np. bokken przeciwko bokken, bokken/jo, bokken/tanto, jo/jo, jo/tanto....) a także w kombinacjach przeciwko nieuzbrojonym. Aikido jest bardzo wszechstronną sztuką walki, w której rozwijamy się fizycznie (tak wielka ilość różnorodnych technik umożliwia wszechstronny rozwój wszystkich części ciała).
      Aikido pomaga także w rozwoju osobowości, kształtuje pozytywne wartości i cechy charakteru ważne dla każdego człowieka (jak pracowitość, systematyczność, skupienie, koncentracja, dyscyplina, odpowiedzialność, poczucie własnej wartości, szacunek dla siebie i innych a także szacunek dla tego co sie robi i wiele innych pozytywnych cech). Aikido jako rekreacja umożliwia rozwój uprawiających tę sztukę walki.
      Aikido umożliwia wymiane doświadczeń z Aikidokami z różnych klubów i krajów na odbywających się stażach (zarówno krajowych jak też międzynarodowych).
      Aikido charakteryzuje się znaczną uniwersalnością i każdy może znaleźć w tej sztuce walki elementy i wartości, które Go zainteresują. Jest to po prostu sztuka walki ("sztuka życia") dla wszystkich bez wzgledu na płeć i wiek ("przygodę z aikido" można zaczynać praktycznie w każdym wieku!). Dlatego właśnie zyskało tak wielu zwolenników, chociaż nie ma żadnych form rywalizacji, a jedynymi formami prezentacji umiejętności są egzaminy oraz pokazy (embu).
                        
 
 
   
© Klub aikido "Shugyo"