Przemysław Jankowiak     (4 dan Aikido-Aikikai)

Przemysław Jankowiak instruktor klubu aikido shugyo trzebiatów

Rozpoczął treningi aikido 2 listopada 1984 roku w TKKF Orkan w Szczecinie pod okiem instruktora Grażyny Borowskiej, a następnie także w innych sekcjach aikido tego ogniska.
    Od 1985 roku ćwiczył i aktywnie uczestniczył przez wiele lat w pracy Stoczniowego Ośrodka Metodyki Aikido (SOMA).  W owym czasie SOMA mieściło się w Przyzakładowej Szkole Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" przy ul. Hożej w Szczecinie - i było  Centralnym Dojo Aikido w Polsce ("dojo wzorcowe") - miejscem gdzie przyjeżdżali pobierać nauki instruktorzy i Aikidocy z sekcji Aikido z całej Polski. Wówczas na co dzień ćwiczył pod okiem prekursora Polskiego Aikido-Mariana Osińskiego i brał udział w licznych stażach prowadzonych przez przez niego (1987 rok - Dyplom Stażysty Aikido-Fuku Shi Do In).

      Przemysław Jankowiak uczestniczył w działalności Dyskusyjnego Klubu Aikido oraz Informacyjnego Klubu Aikido, działającego przy SOMA w drugiej połowie lat 80-tych i na początku lat 90-tych.
     Był inicjatorem i aktywnie angażował się w powstawanie wielu Sekcji Aikido w Szczecinie.
     Od roku 1987 prowadził treningi w SOMA oraz w różnych szczecińskich sekcjach i klubach aikido. W pierwszej połowie lat 90-tych aktywnie wspomaga rozwój Słupskiej Sekcji Aikido w bardzo ważnym dla tego klubu aikido momencie (w okresie kiedy dotychczasowy instruktor tej sekcji przerwał prowadzenie treningów, a sekcja nie miała innego wlasnego instruktora), przez pewnien okres dojeżdżając ze Szczecina i prowadząc bezinteresownie co 2 miesiace treningi i nakręcając film szkoleniowy dla Słupskiej Sekcji Aikido (fragment z tego filmu jest udostępniony w dziale "filmy instruktora").
    Na początku lat 90-tych uczestniczył w powstaniu i jako pierwszy prowadził treningi w Szczecińskim Stowarzyszeniu Aikido, które powstało w oparciu o aikidoków z SOMA (obecnie Klub Aikido Aikikai Piotr Sołtysiński).
      Przez wiele lat działał w powstałym w latach 90-tych Stowarzyszeniu SOMA, skupiającym także (podobnie jak SSA) aikidoków z dawnego SOMA- czyli Stoczniowego Ośrodka Metodyki Aikido.
    W dniu 1 października 2002 roku założył Klub Aikido "Shugyo", w którym prowadził treningi na terenie Polic k. Szczecina.
     Nauczycielem Przemysława Jankowiaka jest Nobuyoshi Tamura Shihan (8 dan) (1933-2010)-na którego stażach od roku 1989 (czyli od stażu w Szczecinie) na przestrzeni ponad 20 lat regularnie i wielokrotnie (ogółem ok. 70 staży) trenował w całej niemalże Europie: w Polsce (Szczecin, Warszawa), w Niemczech (Wiesbaden - dwukrotnie, Berlin, Gauting k. Monachium, Geisenheim k. Wiesbaden, Kolonia, Kaiserslautern, Schwerin - dwukrotnie, Frankfurt n.Menem, Hemsbach, Monachium, Dirmstein, Potsdam), w Belgii (wielokrotnie w Merchtem, Wezembeek-Oppem oraz Lontzen), W Szwajcarii (Zurich - dwukrotnie), w Luxembourgu (wielokrotnie), w Holandii (Ede, Arnheim-Pappendaal - wielokrotnie), na Węgrzech (Budapest-wielokrotnie), w Austrii (Graz, Salzburg, Wiedeń), w Szwecji (Malmo), we Francji (Lesneven- kilkunastokrotnie, St. Mandrier, Dunkierque, Compiegne, Strasbourg, Paryż, Sarrebourg, Mulhouse) prowadzonych przez niego od 1989 roku (ostatni na przełomie stycznia i lutego 2010 roku).
  Nauczycielem Aikido na którego stażach od wielu lat ćwiczy Przemysław Jankowiak jest Yoshimitsu Yamada Shihan (8 dan aikido), który takze wywarł duży wpływ na sposób wykonywania technik przez naszego Instruktora.

    Uprawnienia instruktorskie zdobył na kursie instruktorskim zorganizowanym przez AWF w Gorzowie Wielkopolskim w roku 1998 i posiada uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalości Aikido nadane przez Urząd Kultury Fizycznej i Sportu.
     Uczestniczył w stażach z wieloma innymi nauczycielami aikido: Doshu Moriteru Ueshiba, M. Kanai Shihan (8 dan), S. Sugano Shihan (8 dan), K.Chiba shihan (8 dan), H. Isoyama shihan (8dan), M. Fukasusa Shihan (8 dan), Y. Kobayashi Shihan (8 dan), S. Iwagaki Shihan (7 dan), H. Osawa Shihan (7 dan), T. Kuribayashi Shihan (7 dan), K. Miyazawa Shihan (7 dan),  T. Miyamoto (7dan), M. Kanetsuka Shihan (7 dan), S. Benedetti shihan (7 dan), J. Bonemaison sensei (7 dan), T. Suga sensei (7 dan), N.Vural sensei (6 dan).
     Przemysław Jankowiak jest instruktorem i posiada tytuł Fukushidoin Polskiej Federacji Aikido.


na zdjęciu sensei Tamura z małżonką i Przemysławem Jankowiakiem

   
© Klub aikido "Shugyo"